Otwarta przestrzeń w domu. Jak podzielić ją na różne strefy?
Lekkie, przeźroczyste ścianki
Jednym z najprostszych i jednocześnie najpraktyczniejszych rozwiązań służących do podziału otwartej przestrzeni na strefy o różnych funkcjach jest stworzenie lekkich ścianek z przezroczystego materiału. Dzięki nim można oddzielić wizualnie np. przestrzeń na biurko do pracy zdalnej. Biurko stojące w dużym salonie zapewni wtedy komfortowe warunki do pracy, gdyż ścianka ograniczy natężenie dźwięków dochodzących z pozostałej części salonu. Jej ustawienie sprawia, że przestrzeń do pracy jest cichsza i zapewnia użytkownikowi więcej prywatności.
Jeśli chodzi o zabudowę z lekkich ścianek, to sprawdzają się do niej dobrze poliwęglanowe płyty Poliwęglan lity ma niewielką masę, dlatego można oprzeć go na prostej i lekkiej konstrukcji. Ponadto można dociąć go na dowolny rozmiar bez obniżania trwałości płyty. Dzięki temu wykonana z niej ścianka służy długo i niezawodnie. Przeźroczysty materiał nie zaburza aranżacji przestrzeni i przepuszcza światło słoneczne, co ma znaczenie w przypadku, gdy na miejsce pracy nie da się wydzielić odrębnego pomieszczenia z oknem doświetlającym wnętrze.
Przedzielenie salonu kanapą
Ustawienie kanapy tyłem do aneksu kuchennego, bądź w innym miejscu z dala od ściany sprawia, że pokój dzienny dzieli się na dwie strefy. W ten sposób łatwo wydzielić dwie odrębne przestrzenie o różnych funkcjach w pomieszczeniach o kształcie prostokąta. Kanapa może wizualnie wyznaczyć koniec aneksu kuchennego i miejsca do spożywania posiłków i jednocześnie początek przestrzeni wypoczynkowej z miejscem do siedzenia, picia kawy, czytania książek i oglądania telewizji. Jeśli w salinie znajduje się narożnik zamiast klasycznej, prostej sofy, mebel może oddzielić dodatkowo miejsce do pracy lub niewielką przestrzeń przeznaczoną do innych celów.
Optyczne przedzielenie salonu kanapą sprawdza się dobrze w salonach, w których wkrótce planuje się remont lub gdy domownicy lubią zmiany i co jakiś czas zmieniają ustawienie mebli. Kanapę w każdej chwili można przestawić i dopasować jej ustawienie do aktualnych potrzeb użytkowników. Dzięki temu jest to prosty i praktyczny sposób na szybką zmianę aranżacji salonu i wydzielenie w nim przestrzeni o odmiennych funkcjach.
Regał bez tylnej ścianki
Kolejnym sposobem na optyczne wydzielenie odrębnej przestrzeni w salonie jest ustawienie w nim regału bez tylnej ścianki. Regał z dostępem do półek z obu stron sprawia, że w pokoju dziennym można łatwo wydzielić miejsce na biurko, duże łóżko do spania lub kącik do czytania. Dzięki temu wnętrze staje się bardziej funkcjonalne bez przeprowadzania kosztownego remontu. Dodatkowo regał przydaje się do przechowywania wielu przedmiotów codziennego użytku, książek, pamiątek i dekoracji. Równie dobrze można wykorzystać go jako miejsce na doniczki z kwiatami, by salon wypełnił się zielenią. Proste rozwiązanie z regałem sprawia, że dom zapewnia komfortowe warunki do wykonywania różnych aktywności bez konieczności stawiania ścian działowych i zmieniania lokum na większe.
Aby dodać komentarz, zarejestruj się
Zarejestruj się
Komentarze
Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł