Bank Nieruchomości

Ocieplenie dachu skośnego i poddasza wełną skalną ROCKWOOL - dlaczego warto?

Poddasze w domu jednorodzinnym dość często jest używane jako miejsce, w którym można składować różne przedmioty. Traktowane jest jako składzik, gdzie trafia wszystko, co nie jest używane zbyt często. Tymczasem pomieszczenie to ma ogromny potencjał i jest niezwykle ciekawą przestrzenią do wykorzystania. Można tam stworzyć dodatkowy pokój (lub pokoje), sypialnię, a nawet łazienkę. Warto to przemyśleć i powiększyć powierzchnię domu. Już w fazie projektowania powinniśmy pomyśleć o zaadoptowaniu tego miejsca do celów mieszkalnych. A to oznacza, że trzeba je odpowiednio ocieplić. Najlepiej sprawdzi się tutaj wełna skalna ROCKWOOL!

 

Wełna skalna ROCKWOOL - dlaczego warto? Jakie ma właściwości?

Zastosowanie wełny mineralnej to świetne rozwiązanie, żeby na poddaszu zapanowały idealne warunki termiczne przez cały rok. Nie tylko zimą, gdy dzięki wełnie jest cieplej, ale i latem, ponieważ izolacja ta zapewnia także optymalną temperaturę podczas upałów. To sprawia, że zimą jest przyjemnie ciepło, a latem na poddaszu nie ma męczącego skwaru. To oczywiście nie wszystkie zalety. Kolejne dotyczą znakomitych właściwości akustycznych, gdyż wełna skalna doskonale tłumi hałas. Dla mieszkańców domu ma to zawsze znaczenie, a już szczególnie, gdy budynek stoi w pobliżu ruchliwych ulic czy lotnisk.

Wełna skalna zapewnia bezpieczeństwo przeciwpożarowe, bo jest niepalnym materiałem izolacyjnym. W razie wybuchu pożaru nie ma ryzyka, że zacznie się palić. Ponadto, nie powoduje rozprzestrzeniania ognia, dzięki czemu stanowi bierną ochronę przeciwpożarową zapewniając bezpieczeństwo mieszkańcom. To, co równie ważne - jest ona niezwykle trwała, właściwości izolacyjne nie zmieniają się przez ponad 60 lat. Wełna skalna ROCKWOOL nie ulega kurczeniu ani rozprężaniu. Jest w pełni ekologiczna, przyjazna dla środowiska. Materiał, z którego wykonana jest wełna, w pełni podlega recyklingowi.

 

Jaka grubość wełny skalnej? Podstawowe zasady

Nie ma wątpliwości, że ocieplenie dachu skośnego i poddasza jest konieczne, by zapanowały w tym miejscu odpowiednie warunki do życia. Pamiętajmy jednocześnie, że izolacja musi być wykonana prawidłowo, dzięki czemu zapewni ona najlepsze właściwości. W przeciwnym wypadku ciepło może dalej uciekać przez dach. A jak pokazują pomiary, tą drogą ucieka aż 25 proc. używanej na ogrzewanie. Ważne więc, by znać najważniejsze zasady.

W przypadku najczęściej stosowanego rozwiązania tradycyjnego (między i pod krokwie) ocieplenie powinno składać się z dwóch warstw wełny skalnej - o łącznej grubości 35 cm. Jeżeli natomiast zależy nam na zachowaniu elementów drewnianych na poddaszu (na przykład w zabytkowych obiektach), można zastosować tzw. rozwiązanie nakrokwiowe o łącznej grubości 30 cm. Jeśli zaś mowa o poddaszu nieużytkowym optymalną opcją będzie nadmuchiwana wełna skalna grubości 40 cm. Pamiętajmy też, by po ułożeniu wełny skalnej, zabezpieczyć ją folią paroizolacyjną. Zapobiega ona przenikaniu wilgoci do warstwy izolacyjnej. Na sam koniec całość można wykończyć płytami gipsowo-kartonowymi lub innym materiałem wykończeniowym.

 

Co dodatkowo wpływa na wysoką izolacyjność dachu?

Nie ma żadnych wątpliwości, że dach skutecznie ogranicza straty ciepła oraz izoluje akustycznie, ale tylko pod warunkiem, jak izolacja zostanie wykonana z materiału wysokiej jakości o odpowiedniej grubości. To już wiemy. Niemniej, na izolacyjność mają też wpływ inne czynniki: pozostałe warstwy konstrukcji oraz ilość mostków cieplnych.
Mogą one niestety powstawać, gdy ocieplamy poddasze jedynie między krokwiami. Powstające w ten sposób mostki termiczne sprawiają, że ucieka przez nie najwięcej ciepła. Bardzo ważne jest więc, by podczas ocieplania poddasza położyć dwie warstwy izolacji. Dzięki temu będzie ona zarówno trwała, jak i szczelna. Testy nie pozostawiają wątpliwości, że dołożenie drugiej - już ledwie 10-centymetrowej warstwy izolacji, znacząco poprawia izolacyjność przegrody aż o 40%! Nie zapominajmy jednocześnie, że grubość warstwy izolacyjnej wynika z Warunków Technicznych. Biorąc je pod uwagę, możemy zauważyć, że minimalne wymagania izolacyjności cieplnej dla dachów to U<0,15 W/m2K. Tak więc, ocieplając budynek wełną skalną, układajmy warstwę minimum 30 cm, dla budynków energooszczędnych zaś - 35 cm.

Wielu inwestorów popełnia podstawowy błąd, stosując tylko jedną warstwę materiału. Ma to oczywiście swoje uzasadnienie ekonomiczne, by obniżyć koszty budowy, niemniej w tak ważnej kwestii, jak izolacja dachu, nie warto oszczędzać na materiale. Tym bardziej że wełna skalna ma niezwykłą trwałość, sięgającą ponad 60 lat! Lepiej więc wykonać to raz a dobrze! Co równie istotne, wybierając wełnę skalną, zwracajmy uwagę na współczynnik przenikania ciepła (lambda λ). Im jest on niższy, tym lepiej. Zalecamy wełnę skalną o współczynniku lambda 0,035 W/mK. Do układania pierwszej warstwy ocieplenia polecamy maty TOPROCK PREMIUM lub TOPROCK SUPER. Do drugiej warstwy najlepiej sprawdzą się płyty SUPERROCK lub ROCKMIN PLUS. Osłonią izolację, zapewniając jej szczelność oraz ciągłość.

 

Jaka jest alternatywa dla płyt i mat?

Są miejsca, gdzie niemożliwe lub znacząco utrudnione jest zamontowanie płyt, lub mat. Co zrobić w takiej sytuacji? Marka ROCKWOOL i tu ma odpowiednie rozwiązanie - granulat skalnej wełny mineralnej GRANROCK SUPER. Dzięki niemu można ocieplać trudno dostępne miejsca - zwłaszcza poziome przestrzenie na poddaszach nieużytkowych oraz na stropodachach wentylowanych. Taką izolację można wykonać przy pomocy dowolnej maszyny do nadmuchu granulatów izolacyjnych. Nie ma problemu, by montować ją przez cały rok, niezależnie od temperatury oraz wilgotności. Bardzo szybka aplikacja, co pozwala ocieplić poddasze dosłownie w jeden dzień. Naturalny, bezpieczny i tak samo, jak inne produkty ROCKWOOL - niepalny. GRANROCK SUPER oferowany jest w trzech gęstościach, co umożliwia dopasowanie go nie tylko do dachów, ale i ścian. Chcąc zaizolować poziome przestrzenie poddaszy nieużytkowych oraz stropodachów, polecamy granulat o gęstości 30 i 45 kg/m3. Inaczej to wygląda w przypadku skośnych przestrzeni poddaszy użytkowych, ścian trójwarstwowych i ścian o konstrukcji szkieletowej. W tym wypadku rekomendujemy większą gęstość - 60 kg/m3. 

Niezależnie od tego, do jakiej przestrzeni chcemy użyć produktów ROCKWOOL, możemy być pewni doskonałych rezultatów - w obszarze warunków termicznych, bezpieczeństwa i trwałości. Ocieplenie dachu skośnego i poddasza wełną skalną ROCKWOOL to optymalne rozwiązanie dla każdego, komu zależy na prawdziwej jakości. 

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Czy 19 lutego to niedziela handlowa?

 Czy 19 lutego to niedziela handlowa? Czy zrobimy zakupy w najbliższą niedzielę? Najbli ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Tour First - najwyższy budynek we Francji

 Najwyższy wieżowiec we francji - Tour First  W biznesowym sercu Paryża, a więc s ...