Najwyższy budynek - Niemcy - Commerzbank Tower
Najwyższy budynek w Niemczech - Commerzbank Tower
W obecnej erze architektury i inżynierii, trwa nieprzerwana rywalizacja o zdobycie miana najwyższego budynku na świecie. Rozkwitające metropolie, narastające zapotrzebowanie na nowoczesne przestrzenie biurowe oraz innowacyjne osiągnięcia technologiczne składają się na opowieść o imponujących wieżowcach, które dumnie wznoszą się ponad horyzontem miast. W tym kontekście z nieskrywanym majestatem prezentuje się Commerzbank Tower, niekwestionowany rekordzista w kategorii wysokości budynków w Niemczech. Ten wyjątkowy obiekt architektoniczny znajduje się w sercu niemieckiego centrum biznesowego - Frankfurtu nad Menem - i stanowi wcielenie nie tylko osiągnięć konstrukcyjnych, lecz także ducha nowoczesności oraz determinacji, które kształtują bieg współczesnej urbanistycznej narracji.
Commerzbank Tower - wysokość, przeznaczenie, budowa
Commerzbank Tower to 56-piętrowy wieżowiec o wysokości do dachu wynoszącej 259 metrów, który znajduje się w dzielnicy bankowej we Frankfurcie, w Niemczech. "Antenowy hełm" na szczycie wieżowca nadaje wieżowcowi całkowitą wysokość 300,1 m (całkowita wysokość). Jest to najwyższy budynek we Frankfurcie oraz najwyższy budynek w w całych Niemczech. Od momentu ukończenia budowy w 1997 roku był najwyższym budynkiem w Europie do 2003 roku, kiedy to został przewyższony przez wieżowiec Triumph-Palace (Moskwa, Rosja). Po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, wieżowiec na krótko odzyskał pozycję najwyższego budynku w Unii Europejskiej, by ponownie stracić ten tytuł w 2021 roku, na rzecz warszawskiego Varso Tower, który w tamtym momencie osiągnął swoją maksymalną wysokość. Commerzbank Tower ma zaledwie dwa metry więcej niż Messeturm, który również znajduje się we Frankfurcie i był najwyższym budynkiem w Europie przed budową Commerzbank Tower.
Commerzbank Tower został zaprojektowany przez firmę Foster & Partners, we współpracy z Arup i Krebs & Kiefer (inżynieria konstrukcyjna), J. Roger Preston z P&A Petterson Ahrens (inżynieria mechaniczna), Schad & Hölzel (inżynieria elektryczna). Budowa budynku rozpoczęła się w 1994 roku i trwała trzy lata. Budynek oferuje 121 000 metrów kwadratowych. Stanowi on przede wszystkim przestrzeń biurową dla firmy Commerzbank - stąd nazwa. Nocą budynek jest oświetlany żółtym oświetleniem, które zostało zaprojektowane przez Thomasa Ende, którego projekt wygrał w konkursie na oświetlenie tego budynku,
W najbliższym sąsiedztwie Commerzbank Tower znajdują się inne wieżowce, w tym Eurotower (dawna siedziba Europejskiego Banku Centralnego), Main Tower, Silberturm, Japan Center i Gallileo. Budynki te składają się i tworzą centralną dzielnicę biznesową we Frankfurcie, powszechnie znaną jako Bankenviertel.
Wysokość całkowita Commerzbank Tower: 300,1 m
Liczba kondygnacji: 56
Czas budowy: 3 lata
Koszt budowy: 300 milionów euro
Udogodnienia
Budowa wieżowca była planowana w wczesnych latach 90. To właśnie wtedy Commerzbank postanowił zaprojektować "ekologiczny" wieżowiec. W efekcie, powstał pierwszy na świecie tzw. eko-wieżowiec. Oprócz słynnych "skygardens" na dachu wieżowca (podniebnych ogrodów), zastosowano po raz pierwszy przyjazne środowisku technologie, które miały głównie na celu zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia budynku.
“Podniebne ogrody” na szczycie Commerzbank Tower przyjmują formę 60-metrowego) szerokiego, zaokrąglonego trójkąta równobocznego z centralnym, trójkątnym atrium. Ogrody stanowią otwartą przestrzeń, jednocześnie pozwalając na większy przepływ naturalnego światła do wnętrza budynku, zmniejszając konieczność korzystania z oświetlenia sztucznego (kolejne ekologiczne rozwiązanie). Rozwiązanie to zapewnia także biurom położonym po dwóch pozostałych stronach budynku widok na miasto lub ogród.
Budynek został wzniesiony ze stali, a nie z konwencjonalnego (i tańszego) betonu. Był to pierwszy wieżowiec w Niemczech, w którym stal została użyta jako główny materiał konstrukcyjny.
Zobacz też:
Burj Khalifa: Najwyższy budynek na świecie. Historia, koszt oraz czas budowy.
Najwyższy budynek w Europie - Łachtr Centr
Aby dodać komentarz, zarejestruj się
Zarejestruj się
Komentarze
Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł