Bank Nieruchomości

Na czym polega hybrydowa pompa ciepła?


Najczęściej wymieniane rodzaje pomp ciepła to powietrzne, gruntowe i wodne. Każda z nich ma swoje zalety, ale coraz więcej uwagi przyciąga jeszcze inne rozwiązanie — hybrydowa pompa ciepła. Jej super mocą jest połączenie dwóch źródeł energii. Jakich? Czytaj dalej i dowiedz się więcej.
 

Gaz czy pompa ciepła?

Na różnych forach dyskusyjnych często pojawiają się wątki dotyczące inwestycji w pompę ciepła. Użytkowników interesuje, ile powinna kosztować instalacja, czy system ogrzewania oparty na pompie ciepła ogrzeje stary dom albo jak pompa ciepła wpłynie na zużycie prądu w gospodarstwie domowym. Nierzadko padają też pytania o pompę ciepła jako alternatywę dla ogrzewania gazowego. Wynika to z chęci obniżenia kosztów ogrzewania, rosnącej świadomości ekologicznej oraz poszukiwania niezawodnych rozwiązań w dobie zmieniających się cen energii.

Odpowiedzią na te potrzeby jest hybrydowa pompa ciepła od Immergas. Nie jest ona jednak alternatywą dla gazu, ale — jak wskazuje nazwa — rozwiązaniem, które łączy zalety ogrzewania gazowego z technologią pomp ciepła. Nie trzeba więc podejmować decyzji „albo gaz, albo pompa ciepła” tylko korzystać z tego, co w danej chwili jest bardziej opłacalne lub efektywne.

 

Jak działa hybrydowa pompa ciepła?

Powietrzna pompa ciepła typu split (Magis COMBO V2) lub typu monoblok (Victrix Hybrid) stanowi jedno, integralne urządzenie które łączy pompę ciepła z gazowym kotłem kondensacyjnym — z technicznego punktu widzenia tak wygląda hybrydowa pompa ciepła. Przyglądając się jej bliżej, można dostrzec, że pompa ciepła odpowiada za pobranie energii z powietrza na zewnątrz budynku i przetworzenie jej na ciepło dostarczane do instalacji grzewczej. Ponieważ urządzenie korzysta z OZE i ma wysoką klasę efektywności energetycznej, wiąże się to z niskimi kosztami eksploatacji.

Z kolei zintegrowany kocioł kondensacyjny stanowi wsparcie w sytuacjach, gdy temperatura zewnętrzna spada poniżej poziomu, do którego pompa działa efektywnie. Kondensacyjna technologia kotła pozwala na odzysk ciepła ze spalin, co dodatkowo zwiększa jego sprawność.

Bardzo ważnym elementem całego systemu jest układ sterowania. To on automatycznie decyduje o tym, czy w danej chwili powinna pracować pompa ciepła, czy kocioł kondensacyjny. Przykładowo, gdy temperatura na zewnątrz budynku jest umiarkowana, system preferuje pompę ciepła jako bardziej oszczędne źródło energii. Jednak w przypadku dużych mrozów to kocioł gazowy otrzyma zadanie dostarczenia ciepła, jeśli okaże się, że jego praca w tych warunkach będzie bardziej efektywna. Dzięki temu użytkownik nie musi ręcznie sterować urządzeniami — system sam „wybiera”, który sposób ogrzewania jest optymalny.

 

Czy hybrydowy system ogrzewania jest lepszy od standardowej pompy ciepła?

To kolejne pytanie, które często nurtuje potencjalnych inwestorów. Ale jedyną zawsze dobrą, uniwersalną odpowiedzią na nie jest: to zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika oraz warunków, w jakich system ma pracować. Standardowa, powietrzna pompa ciepła świetnie sprawdzi się w dobrze zaizolowanych budynkach. Wówczas stanowi wystarczające rozwiązanie zapewniające ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową. Jednak w regionach o surowych zimach lub w starszych, mniej energooszczędnych budynkach doskonałym rozwiązaniem jest hybrydowa pompa ciepła.

System hybrydowy oferuje dużą elastyczność: możliwość przełączania się między dwoma źródłami energii pozwala użytkownikom korzystać z bardziej opłacalnego źródła ciepła w danym momencie. Jest to szczególnie korzystne w czasach zmiennych cen energii. Elastyczność odnosi się też do dodatkowych funkcji takiego systemu jak chłodzenie (po zainstalowaniu klimakonwektora) czy możliwość integracji z innymi systemami np. fotowoltaiką. Hybrydowe pompy ciepła, podobnie do tych standardowych, mają możliwość przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Wybierając hybrydową pompę ciepła, należy mieć na uwadze, że można ją zainstalować wszędzie tam, gdzie jest opcja podłączenia gazu (albo takie podłączenie już jest).

 

Hybrydowe pompy ciepła od Immergas

Ważnym atutem pomp ciepła Immergas jest wsparcie techniczne oferowane przez producenta — użytkownicy mogą liczyć na profesjonalne doradztwo zarówno podczas wyboru urządzenia, jak i w trakcie jego eksploatacji. Gwarancję można bezpłatnie przedłużyć do 5 lat. Jak to zrobić, można dowiedzieć się ze strony Immergas Polska.
 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Ocieplenie dachu skośnego i poddasza wełną skalną ROCKWO...

Poddasze w domu jednorodzinnym dość często jest używane jako miejsce, w którym można składowa ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Jak ustawić łóżko w sypialni? Feng Shui w praktyce

Łóżko w sypialni (źródło: pl.freepik.com)Czy wiesz że ustawienia łóżka w sypialni może wp ...