Bank Nieruchomości

Jaką blokadę parkingową wybrać? Zabezpiecz miejsce postojowe

Blokada parkingowa

Blokada parkingowa może być doskonałym rozwiązaniem w miejscach, w których dane miejsce parkingowe jest przypisane do konkretnej osoby. Po zamontowaniu takiej zapory mamy pewność, że żadna nieupoważniona osoba nie postawi swojego pojazdu na tym stanowisku. Rodzajów blokad jest jednak wiele. Jakie z nich wybrać? Które sprawdzą się najlepiej? O tym w dzisiejszym artykule.

 

Do czego służy blokada parkingowa?

Blokada albo zapora parkingowa to urządzenie uniemożliwiające zostawienie auta w danym miejscu. Taki element infrastruktury drogowej jest bardzo przydatny szczególnie w miejscach, w których panuje duży ruch samochodowy, ale konieczne jest zapewnienie możliwości zaparkowania pracownikom danej placówki, np. urzędu. Blokady są równie często spotykane na parkingach osiedli mieszkalnych w przypadku wykupienia prywatnego miejsca parkingowego. Obecnie aut na drogach jest coraz więcej, a miejsc, w których można zostawić pojazd, wciąż niewystarczająco. Nic więc dziwnego, że niektórzy zostawiają samochody w miejscach niedozwolonych albo zarezerwowanych dla innych, nawet jeśli istnieją tabliczki informujące o zakazie. Oznacza to jednak, że pracownicy lub mieszkańcy mogą nie mieć gdzie zostawić własnych samochodów. Z tego względu blokady parkingowe czasami są niezbędne.

 

Rodzaje blokad parkingowych – słupki parkingowe i inne

Blokady różnią się ze względu na kształt. Może mieć on wpływ na funkcjonalność urządzenia i skuteczność zabezpieczenia przed próbami otwarcia. Konstrukcja ma też znaczenie ze względu na otoczenie i dopasowanie do niego pod względem wyglądu. Bariery różnią się także sposobem zamknięcia.

Słupek parkingowy

Słupki są jedną z najprostszych blokad miejsc parkingowych. Są niedrogie i skutecznie uniemożliwiają wjazd nieupoważnionych pojazdów. Do wyboru są również blokady wyposażone w odblaski, które poza miejscem na parkingu zabezpieczają również samochód innej osoby przed ewentualną stłuczką. Blokada może być zamykana zarówno na kłódkę, jak i klucz. Rodzaj zabezpieczenia zależy od użytkownika.

Blokada typu choinka

Ten rodzaj blokady jest bardziej rozbudowany w porównaniu do słupka. Ma dodatkowe dwa pręty, które sprawiają, że bariera jest szersza. Skutecznie ochrania miejsce postojowe przed parkowaniem nieuprawnionej osoby. W tym wypadku również to, czy wybierzemy zamknięcie na kłódkę czy na klucz, zależy od nas.

Blokada typu motylek

Kolejną barierą często spotykaną na parkingach jest motylek, którego nazwa wzięła się od bocznych zaokrąglonych prętów wyglądem przypominających skrzydła. Motylek, tak jak i choinka, jest szeroki i blokuje znaczną część miejsca postojowego. Tu również sposób zamknięcia zależy od wygody użytkownika.

Zamknięcie blokady na parkingu

Zaletą blokad zamykanych za pomocą klucza jest ich odporność na warunki atmosferyczne, a także łatwość użycia i konserwacji. Żeby ją złożyć należy jednak wysiąść z samochodu. Jeżeli dla właściciela stanowiska jest to duże utrudnienie, warto wiedzieć, że poza barierami składanymi można również postawić blokadę parkingową automatyczną, otwieraną zdalnie przez aplikację lub dedykowany pilot. Z kolei zamykanie za pomocą kłódki nie ma mechanizmu samozatrzaskującego, nie ma też wbudowanego zamka, ale za to jest najtańsze.

 

Blokady parkingowe – co mówią przepisy?

Zgodnie z prawem postawić zaporę na miejscu parkingowym można tylko jeśli jego właściciel otrzymał pozwolenie na montaż blokady parkingowej, po którą powinno się zwrócić do zarządcy. Należy być także właścicielem miejsca albo użytkować je na zasadach dzierżawy – wtedy konieczna jest też zgoda właściciela. Zapora na parkingu nie powinna również blokować przejazdu służb porządkowych. Konsekwencją założenia jej wbrew obowiązującym przepisom jest mandat w wysokości 500 zł. Jeżeli taka blokada stanowi zagrożenie w ruchu albo utrudnia przejazd pojazdom uprzywilejowanym, może zostać usunięta na koszt właściciela. Planując więc miejsce postawienia zapory, należy pamiętać o otrzymaniu zgody zarządcy terenu oraz zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie stanowiła ona przeszkody dla służb.

Pachołek

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Prowadź do domu. Nawiguj do domu. Funkcje głosowe podczas...

  “Prowadź do domu”, “Nawiguj do domu”. Asystent Google. Funkcje g ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Ocieplenie dachu skośnego i poddasza wełną skalną ROCKWO...

Poddasze w domu jednorodzinnym dość często jest używane jako miejsce, w którym można składowa ...