Bank Nieruchomości

Jak wybrać idealny projekt domu: od czego zacząć planowanie?

Przed Tobą budowa domu i zastanawiasz się, jak wybrać idealny projekt? Dom powinien nie tylko podobać Ci się wizualnie, ale także zapewniać funkcjonalność na lata dla Ciebie i Twojej rodziny. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, od czego zacząć planowanie wymarzonego gniazdka oraz na co zwrócić uwagę, wybierając projekt domu.

 

 

Od czego zacząć planowanie? Od analizy potrzeb!

Najważniejszą kwestią przy wyborze projektu domu są potrzeby Twoje i Twojej rodziny, i to nie tylko te aktualne, ale także przyszłe. Zanim zaczniesz przeglądać gotowe projekty domów, zastanów się na przykład: 

  • • ile sypialni potrzebujesz (dobrze, by w domu zaplanować sypialnię dla rodziców oraz osobne sypialnie dla dzieci),
  • • czy potrzebujesz dodatkowego pokoju, np. pokoju gościnnego/gabinetu,
  • •jaka liczba łazienek będzie optymalna dla Twojej rodziny (w wersji minimum na parterze znajduje się WC, a na piętrze duża łazienka, w wersji rozszerzonej łazienka na dole może mieć także prysznic dla gości, a na piętrze oprócz dużej łazienki możesz zaplanować też osobną łazienkę przy sypialni rodziców),
  • • czy potrzebujesz garażu, a jeśli tak, to na ile samochodów,
  • •czy potrzebujesz spiżarni przy kuchni, itd.

Kiedy przeanalizujesz już potrzeby swojej rodziny, łatwiej będzie Ci znaleźć idealny projekt domu. Większość biur projektowych umieszcza na swoich stronach www opcję filtrowania wyników wg zadanych parametrów. Dzięki temu nie zgubisz się w nadmiarze projektów i będziesz mógł wybierać jedynie z ofert spełniających Twoje kryteria. 

 

Jak wybrać idealny projekt domu? Pod konkretną działkę!

Projekt domu wybieraj po zakupie działki. W przeciwnym razie może się okazać, że kupionego przez Ciebie projektu nie będziesz mógł zrealizować na danym terenie. Każda działka ma bowiem swoje ograniczenia, m.in.:

Wytyczne prawne

Zgodnie z prawem, stawiając dom, musisz przestrzegać określonych odległości od murów do granicy działki. Lepiej jest najpierw kupić działkę, a następnie wybrać projekt domu, który się na niej zmieści. Budowę domu mogą ograniczać także Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (tzw. MPZP) lub Warunki Zabudowy. To dokumenty, które określają wytyczne prawne dla zabudowań na danym terenie, np. kąt nachylenia dachu czy liczbę pięter. 

Orientacja terenu 

Przed zakupem projektu przeanalizuj, czy dane ustawienie pomieszczeń względem stron świata zapewni Ci komfort świetlny, którego oczekujesz. Jeśli najpierw kupisz projekt, a dopiero potem działkę, może się okazać, że ustawienie pomieszczeń względem słońca okaże się nieoptymalne. 

 

Dom parterowy vs. piętrowy

Zastanawiasz się, jak wybrać idealny projekt domu? Będzie to łatwiejsze, jeśli już na początku zdecydujesz, czy szukasz domu parterowego czy piętrowego. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. 

Dom parterowy zapewni Ci łatwiejszą komunikację, co jest ważne w przypadku małych dzieci czy osób starszych. Ważną zaletą domu piętrowego jest to, że wymaga mniejszej działki (część pomieszczeń znajduje się na piętrze). Dom z piętrem daje Ci też możliwość budowy etapami (np. mieszkasz na parterze i wykańczasz górę), co pozwala rozłożyć koszty budowy w czasie. 

 

Idealny projekt domu przyjazny dla budżetu

Pamiętaj, że im bardziej skomplikowany projekt domu oraz dachu, tym wyższy koszt budowy. Najtańsze w budowie są domy o prostej bryle, nieskomplikowanej konstrukcji i z prostym, 2-spadowym dachem. Są one nie tylko tanie w budowie, ale także tańsze w eksploatacji niż dwupiętrowe wille z piwnicą, 2-stanowiskowym garażem i czterospadowym dachem. Na stronach internetowych biur projektowych tego typu projekty domów znajdziesz w kategorii: domy tanie w budowie

Planując budżet, pamiętaj, by nie sugerować się jedynie szacunkowym kosztem budowy podanym przez biuro projektowe na stronie internetowej danego domu. Zanim kupisz konkretny projekt domu, przygotuj szczegółowy kosztorys budowlany (możesz poprosić o niego biuro projektowe lub zlecić na zewnątrz). Do kosztorysu dolicz 20% na nieprzewidziane wydatki. Dzięki temu zmieścisz się w budżecie i unikniesz sytuacji, w której będziesz musiał przerwać budowę w trakcie z powodu braku środków. 

 

Rozważ projekty domów bez pozwolenia na budowę

Jeśli zależy Ci na czasie oraz chcesz oszczędzić na formalnościach, możesz skorzystać z uproszczonej procedury budowy domu. Zakłada ona, że domy do 70 m kw. zabudowy nie wymagają pozwolenia na budowę. Metraż ten dotyczy powierzchni zabudowy, którą wyznaczają zewnętrzne krawędzie budynku. Co to dla Ciebie oznacza? Że bez pozwolenia możesz wybudować nawet 2-kondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej ok. 100 m kw. 

Na stronach internetowych większości biur projektowych znajdziesz osobną kategorię projektów domów do 70 m kw. Dzięki temu szybko znajdziesz projekt domu bez pozwolenia na budowę i będziesz mógł rozpocząć budowę na tzw. zgłoszenie z projektem budowlanym. 

 

Zwróć uwagę na szczegóły

Wybierając idealny projekt domu, nie zapomnij o szczegółach. Do częstych błędów popełnianych przez inwestorów należy na przykład niedokładne sprawdzanie powierzchni użytkowej domu przed zakupem projektu. Biura projektowe wyliczają powierzchnię użytkową na różne sposoby, np. uwzględniając w niej garaż lub nie. Dlatego przed zakupem projektu upewnij się, co dokładnie zawiera powierzchnia użytkowa wybranego domu

 

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Jak skutecznie zareklamować nieruchomość na sprzedaż prz...

 Zareklamowanie nieruchomości na sprzedaż to ważny element procesu jej sprzedaży. Niestety, ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Jak optymalnie zagospodarować przestrzeń w przedpokoju za ...

 Przedpokój jest wizytówką każdego domu – to tutaj witamy gości i rozpoczynamy każdy dz ...