Bank Nieruchomości

Dom z poddaszem, czy parterowy bungalow - który projekt domu zrealizujemy taniej?

 

Tanie w budowie projekty domów są obecnie najczęściej wybieranymi wariantami budynków jednorodzinnych. Wśród wielu czynników wpływających na cenę budowy, istotną rolę odgrywa typ wybranego projektu. Parterowy bungalow, a może niewielki dom z poddaszem? Porównajmy wybór domów z poddaszem użytkowym oraz jednopoziomowych parterówek, pod kątem ich wpływu na koszty budowy.

 

Dom przy Cyprysowej 89
Dom przy Cyprysowej 89


Ekonomiczne domy z poddaszem użytkowym. 

 

Domy z poddaszem użytkowym kuszą większą powierzchnią użytkową przy stosunkowo niewielkiej powierzchni zabudowy. Rozwiązanie to może okazać się tańsze w porównaniu do parterowego bungalowa o analogicznej powierzchni użytkowej. Mniejsza powierzchnia zabudowy domu z poddaszem generuje niższe koszty wykonania fundamentów. Z kolei prostsza konstrukcja dachu, szczególnie gdy wybieramy projekty domów z dachem dwuspadowym, przekłada się na oszczędności w zakresie materiałów i robocizny. Pamiętajmy, że dach to jeden z najdroższych elementów całego budynku. Jeśli wybierzemy projekty domów z symetrycznym dachem o dwóch połaciach, pozbawionym lukarn i wykuszy, to z pewnością zapłacimy mniej za jego wykonanie i przykrycie.

 

Dom przy Imbirowej 8
Dom przy Imbirowej 8

 

Tanie w budowie parterówki – co zrobić by ograniczyć koszty? 

 

Parterowe bungalowy cieszą się popularnością ze względu na funkcjonalny układ i wygodę użytkowania. Budowa domu parterowego może jednak wiązać się z nieco wyższymi kosztami w porównaniu do domu z poddaszem. Różnica wynika w tym przypadku z dwóch zasadniczych kwestii – większej powierzchni zabudowy oraz większej powierzchni dachu. Projekty domów parterowych o tej samej powierzchni użytkowej co dom z poddaszem, będą wymagały większej działki. Już na tym etapie koszty mogą być wyższe, bo szersza działka może okazać się droższa w zakupie. Większa powierzchnia zabudowy może generować wyższe koszty wylewania fundamentów. Parterowe bungalowy często posiadają również rozłożyste dachy o większej rozpiętości, co wiąże się z wyższymi kosztami materiałów i robocizny. 
Aby ograniczyć koszty i tanio wybudować dom parterowy należy trzymać się pewnych zasad w doborze projektów. Wybierając ekonomiczne projekty domów jesteśmy w stanie uzyskać porównywalny do domów z poddaszem finansowy bilans inwestycji. Warto postawić na prostą konstrukcję dachu dwuspadowego, wybrać budynek o regularnych kształtach, najlepiej na planie kwadratu, lub prostokąta. Mniej zapłacimy również, jeśli planowany dom nie będzie miał piwnicy ani garażu. Szukajmy domów o minimalnej ilości kominów oraz ścian nośnych. Możemy również zaoszczędzić wybierając lekki strop drewniany w miejsce lanego, żelbetowego. Taki zabieg warto wykonać, jeśli nie planujemy w przyszłości adaptacji poddasza na  strefę mieszkalną.

Dom przy Bukowej 39

 

Ogólnie można jednak stwierdzić, że domy z poddaszem użytkowym są tańsze w budowie niż parterowe bungalowy o porównywalnej powierzchni użytkowej. Różnica ta może wynosić od kilku do kilkunastu procent, w zależności od charakteru wybranego projektu. Nie znaczy to jednak, że parterowe domy są z zasady drogie w realizacji. Jeśli upodobania inwestora skłaniają się w stronę parterówki i warunki działkowe na to pozwalają, z pewnością znajdzie on takie projekty domów, które dają się zrealizować szybko i niewielkim kosztem.

 

    Udostępnij

Komentarze

Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł

Aby dodać komentarz, zarejestruj się

Zarejestruj się

Popularne artykuły

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Jak obniżyć koszty utrzymania mieszkania lub domu? 10 spos...

Koszty utrzymania domu lub mieszkania mogą być bardzo wysokie i mogą stanowić duże obciążenie ...

Obrazek opisujący artykuł zatytułowany na portalu bank-nieruchomosci.pl

Ocieplenie dachu skośnego i poddasza wełną skalną ROCKWO...

Poddasze w domu jednorodzinnym dość często jest używane jako miejsce, w którym można składowa ...