Czym różni się rynek wtórny od pierwotnego?
Osoby, które dopiero zamierzają kupić nieruchomość, mogą nie wiedzieć, czym różni się rynek pierwotny od rynku wtórnego. Różnica dotyczy głównie tego, czy mieszkanie lub dom są sprzedawane po raz pierwszy, czy może po raz kolejny.
Rynek pierwotny – co to?
Pojęcia „rynek pierwotny” i „rynek wtórny” nie są przypadkowe. O rynku pierwotnym mowa, gdy mieszkanie czy dom (lub inna nieruchomość, na przykład domek letniskowy) są sprzedawane po raz pierwszy – czyli de facto zaraz po wybudowaniu tych nieruchomości. Co istotne, o mieszkaniu lub domu z rynku pierwotnego można mówić w momencie, gdy nieruchomość nigdy nie była zamieszkała – to istotny wymóg.
Rynek wtórny – co to?
W innym wypadku mowa będzie o rynku wtórnym; jak sugeruje sama nazwa, mieszkanie lub dom pochodzą wtedy „z drugiej ręki”, czyli są sprzedawane przez właścicieli, którzy albo sami wcześniej zamieszkiwali nieruchomość, albo wynajmowali czy użyczali ją osobom trzecim.
Rynek pierwotny a wtórny: różnice
Najczęściej mieszkania z rynku pierwotnego są sprzedawane przez deweloperów, czyli firmy specjalizujące się w stawianiu nieruchomości. Czasem bywa jednak tak, że nieruchomość z rynku pierwotnego (najczęściej mowa tu o domu) jest sprzedawana przez osobę prywatną – mowa na przykład o sytuacji, gdy ktoś wybudował dom, doprowadził go do tzw. stanu deweloperskiego, ale jednocześnie nie zamieszkał w nim. Najczęściej do sprzedaży dochodzi albo ze względu na pogorszenie sytuacji finansowej właściciela nieruchomości (i tym samym np. niemożność wykończenia domu w środku) albo ze względu na zmianę planów dotyczących miejsca zamieszkania.
Tym samym nieruchomość z rynku pierwotnego to najczęściej mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim, gotowa do wykończenia i urządzenia, która wcześniej nie była przez nikogo zamieszkała. Nieruchomość z rynku wtórnego ma już swoją „historię” – jest zatem też urządzona (choć nie zawsze jest w stanie, który odpowiada kupującemu lub który pozwala na swobodne zamieszkanie w niej bez przeprowadzenia gruntownego remontu).
Rynek pierwotny a wtórny: jaka jest różnica przy zakupie?
Warto jednocześnie wspomnieć o tym, że nieco inaczej wygląda proces zakupu mieszkania czy domu z rynku pierwotnego, a inaczej – z rynku wtórnego. Najczęściej, w przypadku nieruchomości „z drugiej ręki”, najpierw podpisywana jest umowa przedwstępna zakupu mieszkania czy domu, zwłaszcza jeśli zakup jest finansowany kredytem. Dopiero później dochodzi do zawarcia ostatecznej umowy kupna-sprzedaży nieruchomości. W przypadku rynku pierwotnego jest natomiast nieco inaczej; zazwyczaj najpierw podpisywana jest umowa rezerwacyjna, później deweloperska, a na samym końcu – umowa kupna-sprzedaży.
Jeśli kupujący decyduje się na kredyt hipoteczny (a można nim sfinansować zarówno zakup mieszkania czy domu z rynku pierwotnego, jak i wtórnego – tu można porównać oferty: https://mfinanse.pl/ranking-kredytow-hipotecznych/) wymagane będą również nieco inne dokumenty niż przy kupnie na kredyt nieruchomości „z drugiej ręki”. Jeśli budynek jeszcze nie został ukończony i odebrany, inaczej będzie również wyglądać spłata kredytu, ponieważ nabywca w takiej sytuacji będzie spłacać same odsetki – tym samym rata kredytu przez pewien okres może być znacznie niższa.
Kolejną różnicą w zakupie nieruchomości, jeśli chodzi o rynek pierwotny i wtórny, jest też zazwyczaj cena – w większości przypadków mieszkania z rynku wtórnego są nieco tańsze, średnio o 5-10 proc., choć wiele zależy też. od lokalizacji nieruchomości.
Jakie nieruchomości Polacy wybierają chętniej? Co do zasady jeśli chodzi o mieszkania na sprzedaż, rynek wtórny cieszy się większym zainteresowaniem osób, którym zależy na szybszym wprowadzeniu się do mieszkania lub na konkretnej lokalizacji, bliżej centrum miasta. Mieszkania deweloperskie często natomiast są wybierane przez młode rodziny, którym zależy na wyższym standardzie budynku i nowoczesnych rozwiązaniach. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości warto jednak wziąć pod uwagę wszystkie wady i zalety obu opcji.
Aby dodać komentarz, zarejestruj się
Zarejestruj się
Komentarze
Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł