Czy stosowanie ekologicznych rozwiązań zwiększy wartość nieruchomości?
Postępujące zmiany klimatyczne sprawiają, że praktycznie wszędzie wprowadzane są rozwiązania mające na celu polepszenia stanu środowiska naturalnego. Coraz częściej innowacje te znaleźć można także w nieruchomościach. Czy ich zastosowanie zwiększy wartość budynków? Odpowiadamy.
Czy ekologia w budownictwie jest opłacalna?
W przeciągu ostatnich kilku lat coraz więcej osób zaczęło stawiać na rozwiązania z zakresu zrównoważonego budownictwa. Pozwala to na ograniczenie negatywnych skutków ingerowania w środowisko naturalne. Do najważniejszych założeń tej gałęzi budownictwa należą m.in. stosowanie bezpiecznych dla planety materiałów, przemyślane zagospodarowanie terenu czy wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Zwłaszcza ta ostatnia opcja cieszy się rosnącym zainteresowaniem inwestorów — jak się okazuje, wykorzystanie ekologicznych rozwiązań może okazać się dla nich bardzo opłacalne.
Dlaczego tak się dzieje? Jest to spowodowane tym, że nieruchomości spełniające kryteria zrównoważonego budownictwa mogą generować wyższe czynsze i wartość na rynku przy jednoczesnym obniżeniu kosztów eksploatacji. Warto zaznaczyć, że nie tyczy się to wyłącznie nowych budynków — wiele nieruchomości można zmodernizować, dzięki czemu staną się bardziej atrakcyjne dla wynajmujących lub potencjalnych kupców. W tym celu warto zacząć od zainwestowania w instalacje fotowoltaiczne — oszacowanie kosztów z pewnością ułatwi kalkulator fotowoltaiczny dostępny na stronie: https://sunergo.pl/kalkulator-fotowoltaiczny/.
Ekologiczne rozwiązania w budownictwie — jakie są ich inne zalety?
Zastosowanie ekologicznych rozwiązań to nie tylko większy zysk z zarządzania lub sprzedaży nieruchomości. Nie można zapominać o tym, że ekologiczne budynki wykazują większą odporność na kryzysy (np. ekstremalne zjawiska pogodowe czy niepewną sytuację gospodarczą). Dzięki temu cieszą się one większym zainteresowaniem na rynku, a ich zeroemisyjność i energooszczędność spełniają potrzeby lokatorów związane z oszczędzaniem energii oraz pieniędzy.
Ponadto zrównoważone budownictwo ułatwia dostosowanie obiektu do zmieniających się regulacji prawnych, które są istotne dla rynku nieruchomości. Projekty zgodne z założeniami polityki prośrodowiskowej mogą liczyć na łatwiejszy dostęp do dofinansowań oraz większą przychylność banków. Ekoinwestycje to możliwość uzyskania hipoteki na lepszych warunkach i ze zwiększoną linią kredytową. Warto dodać, że zrównoważone nieruchomości mogą być postrzegane jako stabilniejsze na rynku — w ich przypadku nie jest konieczne przeprowadzanie ciągłych modernizacji.
Co jeszcze może podnieść wartość Twojej nieruchomości?
Jak można zauważyć, ekologiczne innowacje w budownictwie to źródło wielu korzyści dla inwestorów. Z tego typu rozwiązań mogą skorzystać zarówno profesjonalni deweloperzy, jak i klienci prywatni, którym zależy na podniesieniu standardu swojej nieruchomości. Co można zrobić, aby dany obiekt stał się bardziej przyjazny środowisku? Oto kilka propozycji:
- • Odnawialne źródła energii — oprócz wspomnianych wcześniej paneli fotowoltaicznych, inwestorzy coraz częściej stawiają na pompy ciepła. Ich główną zaletą jest możliwość dostosowania sprzętu do zapotrzebowania energetycznego budynku oraz uzyskania środków z państwowych programów dotacyjnych. Ponadto panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła zwiększają komfort domowników, ponieważ są one praktycznie bezobsługowe.
- • Energooszczędne rozwiązania — w przypadku części wspólnych dobrym pomysłem jest zastosowanie dodatkowych przeszkleń w celu naturalnego doświetlenia klatek schodowych czy korytarzy. Idealnym uzupełnieniem tego mogą być energooszczędne czujniki ruchu i oświetlenie, a nawet szybkie windy z odzyskiem energii. Z kolei w mieszkaniach warto zainstalować sprzęty sterowane za pomocą aplikacji w telefonie.
- • Zielone dachy — zagospodarowanie dachu to kluczowy element inwestycji, który może znacząco podnieść atrakcyjność nieruchomości. Stworzenie ogrodu na szczycie budynku przekłada się na lepszą termoizolację, retencję wody oraz oczyszczanie powietrza.
Aby dodać komentarz, zarejestruj się
Zarejestruj się
Komentarze
Brak komentarzy - bądź pierwszym użytkownkiem, który skomentuje ten artykuł